03.03.2021
1.015

Bisiklet

 • Bisiklet turizmi yeni yaygınlaşmaya başlayan bir turizm türüdür. Bütün dünyada hızla yayılan doğa turizmi anlayışına paralel olarak ülkemizde de bisiklet turları son yıllarda seyahat acenteleri tarafından doğal güzelliklere sahip kırsal alanlarda düzenlenmektedir. Günümüzde ise bisiklet performans geliştirmenin yanı sıra, doğayı keşfetmenin verdiği zevkle bütünleşmiştir.
 • Bisiklet performans geliştirmenin yanı sıra doğayı keşfetmenin verdiği zevkle bütünleşir. Doğanın daha derinlerine yol olmayan yerlerine gidebilmek, her yerden rahatlıkla geçebilmesi, gerekirse elinize alıp taşınabilecek kadar hafif olması ile kısa sürede çok yer gezebilmek, aynı zamanda sürat yapıp kötü arazi koşulları ile de mücadele edebilmenin verdiği macera duygusu ile yaygın bir spor olmuştur.
 • Dünya’da bisiklet her geçen gün kullanımı yaygınlaşan ve bu konuda ülkelerin her geçen gün teşvik ve politikalar ürettikleri bir ulaşım aracıdır. Örneğin, Amsterdam’da günlük 120.000 bisiklet park yeri kapasitesi ve Hollanda da 15.000 km. bisiklet yolu bulunmaktadır. Hatta Avrupa’nın belirli bölgelerinde bisiklet yolları sınır aşan bir stratejiyle planlanmaktadır.
 • Almanya’nın Regensburg şehriyle Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ı birbirine bağlayan bisiklet yollarını Münih’in güneyine kadar genişletilmiştir. Bu sayede hem bisiklet kendi başına bir turizm faaliyeti hem de turizm faaliyetini gerçekleştirmek için etkin bir ulaşım aracı haline gelmiştir.
 • Ayrıca bisiklet yarışları hem spor turizmi anlamında hem de bisiklet turizmi anlamında dünyada büyük bir potansiyele sahiptir. Örneğin, Fransa Bisiklet Turu dünyanın en çok izlenen spor olaylarının başında gelmektedir. Ayrıca Bisiklet Turları zaman zaman birden çok ülkeyi kapsayacak şekilde düzenlenmeleri sebebi ile turizm açısından büyük bir potansiyel oluşturmaktadır.
 • Zile yöresi taşıdığı zengin yeryüzü şekilleri olanakları ile birçok göl, akarsu ve dağa ev sahipliği yapmaktadır. Zile’den Kalesi’nden başlayarak, Şeyh Nusrettin Köyü, Fatih Köyü, Maşat Höyük, Acısu Köyü Hanıboz Köprüsü bisikletçiler açısından başlı başına birer çekim noktasıdır.

Yine Zile’den başlayarak, Kaz Gölü, Ballıca Mağarası, Üzümören’in, bulunduğu alanlar özellikle bisikletçiler açısından başlı başına birer çekim noktasıdır.

 • Diğer kültürel değerler mantıklı tur güzergâhı seçimleriyle bisiklet turizmi açısından kullanılabilecek potansiyeller olarak karşımıza çıkabilir
 • Bu potansiyeli değerlendirerek Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği Türkiye Bisiklet Şampiyonalarından birisisi Zile- Tokat merkez güzergâhında düzenlenebilir.
 • Bisiklet sporu anlamında Zile hem merkezinde(sokak ce caddelerinde) hem de doğa bisikletçiliği için uygun de uygundur.
 • Bunun için gerek merkezde gerekse doğada off-road-dağ bisikleti için parkurların saptanması gerekmektedir.
 • Bisiklet ile ilgili stratejiler eylem planında gösterilmiştir.

ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yaşar Erkan İÇEN
Yaşar Erkan İÇEN
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?