03.03.2021
1.071

Kırsal turizm

  • Turistler seyahat ederlerken ulusal parkları, dünya mirasına dâhil edilen yerleri, kültürel ayrıcalığı ve çekiciliği olan yerleri görmek ve deneyimlemek istemektedirler.
  • Kırsal turizm, basit şekilde kırsal alanda gelişen turizm olarak tanımlanabilir. Geniş bir tanımla, kırsal turizm çiftçiler ve kırsal kesimde yaşayan halk tarafından gelirlerini artırmak üzere turistik tüketicilere sunulan faaliyetleri, hizmetleri ve olanakları içermektedir. Bu tanıma göre kırsal turizm yalnızca çiftlik turizmini ya da tarımsal turizmi değil, özel ilgi turizmi dâhil birçok turizm aktivitesini kapsamaktadır. (Ratz ve Pucko, 1998)
  • Zile özellikle kültürel ayrıcalığa ve çekiciliğe sahip 18 köyü ile bir kırsal turizm cennetidir.Yörede henüz keşfedilmemiş kültürel ve doğal değerler kırsal turizmin potansiyelleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada bütün mesele bu değerleri kullanacak olan seyahat acenteleri, konaklama ve yeme-içme tesislerinin oluşmasıdır. Yörede bu anlamda, Yeşil Konuk Ev’ lerin açılması kırsal turizmin gelişmesinde öncü rol oynayabilir.

Söz konusu 18 Sıraç Köyü’nde kırsal turizm ve inanç turizmi birlikte geliştirilebilecek potansiyele sahiptir.

  • Kırsal turizmle ilgili stratejiler eylem planında gösterilmiştir.

ETİKETLER: , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yaşar Erkan İÇEN
Yaşar Erkan İÇEN
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?