28.02.2021
2.427

ZİLE UZUN ÇARŞI’DA

Tarih ve gelenekle kucaklaşmak…

Günümüzde egemen olan modern alışveriş merkezlerinin görkemli ve soğuk havasını bir anda silip süpüren ve şehrini geçmişle kucaklaştıran bir zaman makinesidir Zile Uzun Çarşı…

Zile Uzun Çarşı, teknolojisi, görkemli mimarisi ve raflarındaki çeşit çeşit ürün çeşitliliğiyle tüketim çılgınlığı yaratan alışveriş merkezlerleriyle yarış tutan bir çarşı değildir.

Tarih kokan dokusuyla, konuklarını en soğuk havalarda bile, sıcak karşılayan, onları kucaklayan ve Zile’nin hissedildiği tarihi bir mekândır Zile Uzun Çarşı.

Modern alışveriş merkezleri belki daha pratik, belki her türlü ihtiyaca cevap veriyor. Ama hangisi kültürümüzü, geçmişimizi yansıtıyor. Türk kokan bir şeyler bulmak istiyorsanız, dünya markalarıyla değil, ustaların el emeği ürünleriyle, biz kokan markalarla haşır neşir olacağınız Zile Uzun Çarşı’ya gelmelisiniz.

Burada, Zile Uzun Çarşı’da, kültürel bir derinlik, bir arka plan var. Kokusuyla, rengiyle, görüntüsüyle bize ait bir yer…

Zile Uzun Çarşı’da zaman geriye gidiyor sanki… Yürüdüğünüz yollar size bir şeyler anlatmak istiyor gibi… Her şey o kadar canlı ki… Bugün bir nebze turistik bir havaya bürünse de kendi dokusunu ve mazisini hala koruyor. Burası bence “yaşayan mekânların ölümsüz zenginliği” ne sahip ender bir çarşı…

Uzun Çarşı’da, belki o eski Arnavut taşlı kaldırımlar, köşedeki asırlık çınar, Demirci Arastası’nın çekiç, marangozların planya sesleri, traktör sesleri, peynir kokusu, pazarcıların bağırmaları yok. Ama esnafın çay muhabbeti hala devam ediyor. Eski parıltılı günlerini özlüyor olsalar da bakır kalaycıları, Zile Semaver ustaları hala çalışıyor. Ezan sesi hala ruhları dinlendiriyor.  Hızlı değişim ve dönüşüm esnafın konseptini değiştirmiş de olabilir. Ama hala “biz” kokuyor Uzun Çarşı.

Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın Uzun Çarşı’ya çok önem veriyor. Uzun Çarşı’yı tarihsel ve kültürel dokusu bozulmadan geliştirmeyi düşünüyor.

Çok da doğru ediyor Başkan Şükrü Sargın… Çünkü bu çarşı çökerse şehir çöker.  Bu bilinçle hareket ediyor, çarşıyı, dokusunu bozmadan ayağa kaldırmaya çalışıyor.

ETİKETLER: , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yaşar Erkan İÇEN
Yaşar Erkan İÇEN
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?