KONUMU

Anasayfa » KONUMU

Konumu

T.C. Kalkınma Bakanlığı’nın 2004 yılında hazırladığı “İlçelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik sıralaması” nda Zile, 872 ilçe arasında 464. sıradadır. Gelişmişlik grubu sıralamasında 3. grupta yer alan ilçe; Tokat’a bağlı ilçeler arasındaki sıralamada Merkez, Turhal ve Niksar ilçelerinden sonra dördüncü sırada yer almaktadır.

İç Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi sınır kesiminde, Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Zile ilçesi coğrafi konumu itibariyle 40º 04 ̍ – 40º 26 ̍ kuzey enlemleri ile 35º 06 ̍ – 36º 26 ̍ doğu boylamı arasında yer almaktadır. İlçenin yüzölçümü 1.561 km²’ dir. İlçe merkezi ortalama yükseltisi 740 metredir.

Zile ilçesi kuzeyden GB-KD doğrultusunda uzanan Zile-Buzluk dağı ile güneyden Buzluk dağı ile aynı doğrultuda uzanan Deveci dağı arasında, 1561 km2 alandan oluşmaktadır. Bu dağ sıralarının arasında Zile’ye adını vermiş Zile Ovası bulunur

İlçenin kuzeyinde Amasya ili, güneyinde Artova ilçesi ve Yozgat – Kadışehri ilçesi, batısında Yozgat – Çekerek ilçesi ve Amasya – Göynücek ilçesi doğusunda ise Turhal ilçesi yer almaktadır. İl merkezine uzaklığı 70 km’dir. Zile ilçesi bağlı 4 belde ve 109 köy ile yüzölçümü açısından Merkez ilçeden sonra ilin 2. en büyük ilçesidir.

Whatsapp
Yaşar Erkan İÇEN
Yaşar Erkan İÇEN
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?