Konaklar ve Zile Evleri

28.02.2021
2.718

Konaklar ve Zile Evleri

Tarihi Türk evleri deyince akla genellikle Safranbolu gelir.

Oysa Zile’de iki Safranbolu olacak kadar; 3500 e yakın tarihi Türk evi vardır.

Anadolu’da tarihi doku anlamında bozulmamış tarihi sokak dokusuna sahip, özgün mimari ve işlemeli ahşap doğramalarıyla geleneksel mimarinin en güzel örnekleri olan, 300 yıllık Zile evlerini bünyesinde bulunduran Amasya Caddesi’ni ve diğer cadde sokaklarını görüp, tarihi dokunun oluşturduğu atmosferi koklamadıysanız ve bu zengin sivil mimari yapıları henüz fotoğraflamadıysanız en güzel Türk evlerini henüz görmemişsiniz demektir.

Zile sokaklarını gezerken kendinizi adeta bir Osmanlı sokağında hissedebilirsiniz.

Bu tarihi dokuya yeniden hayat verme çalışmaları bugün de devam ediyor.

Osmanlı’dan beri günümüze kadar korunagelmiş bu evler, yenilenerek, 0 eski imrenilen gelenekler bu evlerde can bulabilecek, asırlık ve doyurucu kültür birikimleri yeni nesillere ve gezginlerle buluşturulabilecektir.

Şimdilerde “adı var dünyası yok mahalleler” e inat bu yaşlı mahallelerdeki “ölümsüz evler” geleneksel şehir hayatımızın birer kültür mirası olarak modern kent yaşamındaki yerine, Zile düşkünlerinin çabalarıyla er geç alacaktır.

İlçe merkezinde bulunan çok sayıda tescilli yapı ve tarihi doku yer almaktadır. OKA ve Zile Belediyesi işbirliğiyle yapılan Tarihi Sokaklarda Sağlıklaştırma ve Restorasyon Çalışmaları devam etmektedir. Dört sokakta yer alan toplam 141 tarihi evin restorasyonu yapılmaktadır.

ETİKETLER: , , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yaşar Erkan İÇEN
Yaşar Erkan İÇEN
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?