Gençlik Turizmi (Gençlik Kampları)

03.03.2021
1.896

Gençlik Turizmi (Gençlik Kampları)

  • Gençlik turizmi, 15-24 yaş grupları arasındaki bireylerin anne, baba ve diğer aile yakınları olmaksızın turizme katılmalarıdır.
  • Bir başka tanımlamaya göre de; gençlerin spor, eğlence, sosyal ve kültürel etkinliklere katılmak amacıyla yapmış oldukları seyahatlerdir.
  • Yapılan araştırmalar, gençlerin turistik hareketlere katılma düzeyinin diğer yaşlardan daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bunun nedenleri ise; gençlerin psikolojik yapıları gereği harekete, maceraya ve değişime daha açık bir kişiliğe sahip olması, gençlerin aile bağları ve sorumluluklarının az olması, konaklama yerlerinin seçiminde çok titiz davranmamaları ve fazla konfor aramamalarıdır.
  • Gençlerin seyahat etmeleri, kişiliklerini geliştirmelerinde, yeni yerleri ve yaşamları öğrenmelerinde ve sosyal ilişkilerini artırmada en etkin yollardan biridir. Turizm ise seyahat etmeyi ve seyahat ederken öğrenmeyi sağlayan etkinliktir. Bu nedenlerle gençler için güvenilir, temiz ve uygun fiyatlı dinlence ve eğlence imkânları meydana getirilerek onların turizme katılımlarının teşvik edilmesi, kamu ve özel her sorumlu tarafın görevidir.
  • Dünya Gençlik, Öğrenci ve Eğitim Seyahatleri Konfederasyonu ve Dünya Turizm Örgütü”nün son raporuna göre; gençlik turizmi tüm uluslararası seyahatlerin yüzde 20’sini oluşturmakta ve gençler turizm sektörünün en hızlı gelişen kesimini temsil etmektedir.

Gençlik turizmi iç ve dış turizm olarak iki boyutta ele alınabilir.

  • Zile/Tokat ili barındırdığı doğal güzellikler ve taşıdığı kültürel değerlerden ötürü gençlerin kamp aktiviteleri için birçok potansiyeli bünyesinde barındıran bir şehrimizdir.
  • Gençlik turizmi ile ilgili stratejiler eylem planında gösterilmiştir.

ETİKETLER: , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yaşar Erkan İÇEN
Yaşar Erkan İÇEN
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?