Akarsu ve Gölleri

28.02.2021
1.997

Akarsu ve Gölleri

Bölgenin önemli akarsu kaynaklarından birisi Çekerek Çayı’dır. Zile’nin Acıpınar köyünün doğusunda Zile topraklarına giren Çekerek Çayı Yapalak köyüne kadar kuzey-güney, Yapalak köyünden sonra doğu-batı istikametinde akar. Yapalak köyünde Han deresini de bünyesine katar. Gümüşkaş köyünün kuzeybatısından sonra Amasya topraklarına girer.

Çekerek çayından sonra en önemli akarsuyu Hotan çayıdır. Deveci Dağı’ndan doğar. Söz konusu dağın kuzey yamaçlarındaki kaynak sularını toplayan Hotan çayı buradan kuzeye akışını sürdürür. Kuşdemir, Leğenkaya, İlyas, Kızılcin dereleri ile doğudan Güzelbeyli civarındaki Silisözü deresi ve diğer yan derelerin birleşmesiyle oluşan Hotan Çayı, Turhal ilçe merkezinin güneyinde Hamidiye deresi adını alır ve Yeşilırmak’a kavuşur. Hotan çayına Gezir ve Dereboğazı dereleri katılmaktadır. Bunlardan Zile Ovası batısındaki Yanlızköy yakınlarında kaynağını alan ve Korucuk köyü kuzeyinde Hotan çayına karışan Gezir deresi, başlangıçta “Demircilik deresi” adıyla anılırken, Kepez ve Palanlı köyleri civarında “Değirmen dere”, Koşaltı bağları mevkiinde “Bağlıca deresi”, Hüseyin Gazi Tepesi’nin kuzeyinde Gezir mevkiinde esvap çayı sularını alarak Gezir deresi adını alır. Kaynak kısmı Zile’nin kuzeydoğusunda Çayır köyünün batısı olan Dereboğazı deresi ise, bu köy civarında “Hamam Deresi” adıyla dar bir vadiden akıp ismini aldığı Derebaşı köyü önünden geçer. Buradan doğuya doğru akmaya devam edip daha sonra güneye yönelip 4 km’lik dar bir boğaz olan Dereboğazı’nden geçerek Zile Ovası’na ulaşan dere daha sonra Zile şehri doğusunda güneye doğru akıp Çaypınar çayının katılımından itibaren Tabakhane deresi adını alır.

Zile ilçesinde önemli bir göl yoktur. Yalnızca Kervansaray ile Yaylayolu köyleri arasında küçük bir gölcük vardır. Buzluk Dağı’nın kuzeye bakan yamacında Yaylayolu köyünün 1,5 km kuzeybatısında bulunan Çoraklı adında küçük bir su birikintisi bulunmaktadır (200 m2). Deniz seviyesinden yüksekliği 1240 m olan bu su birikintisi heyelan sonucunda oluşmuştur.

Çoraklı gölün dışında araştırma sahası sınırlarında DSİ tarafından sulama amaçlı iki baraj ve bir gölet kurulmuştur. Bunlar; Boztepe (Yıldıztepe) ve Belpınar barajları ile Büyükaköz göletidir.

ETİKETLER: , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yaşar Erkan İÇEN
Yaşar Erkan İÇEN
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?