İktisadi Yapı

28.02.2021
471

İKTİSADİ YAPI

Zile, kurulduğu ovanın doğal şartlarına bağlı olarak tarıma elverişli bir şehirdir. Kuruluşundan bugüne tarım şehir için hâlâ önemini korumakla beraber günümüzde yerini ticaret ve hizmet sektörlerine bırakmıştır.

İlçe yüzölçümünün %51’ini tarım arazileri oluşturmaktadır. İlçede yetiştirilebilen 60 çeşit tarım ürünü içerisinde tahıllar ön plandadır. Bunun yanında şeker pancarı, yağlık ayçiçeği, yem bitkileri (fiğ) ve her çeşit meyve ve sebze yetiştirilmektedir. Tarım Arazilerinin dışında 17,8 Orman 13,3 çayır ve mera 16,7’si Tarım dışı arazidir.

2016 yılında 63 çeşit ürün ile 517.720 ton bitkisel üretim gerçekleştiren ilçenin il üretimindeki payı %38,04’dır. İlçedeki bitkisel üretimin %96,0’ını tarla ürünleri oluşturmaktadır. İl genelindeki en büyük tarla ürünü üretim alanı Zile ilçesine aittir.

İlçede 2016 yılında 22 çeşit tarla ürünü ile 498.273 ton bitkisel üretim gerçekleştirilmiştir. İlçedeki tarla ürünleri arasında verimi en fazla olan ürünler yem bitkisi-sorgum, yumrulu bitki hayvan pancarıdır. İlde üretilen yağlı tohumların % 67,4’ü ve baklagillerin % 53,8’i Zile’de yetiştirilmektedir.

İlçede 2016 yılında 16 çeşit sebze ürünü ile 610 ton bitkisel üretim gerçekleştirilmiştir.

İlçede 2016 yılında 12 çeşit meyve ürünü ile 13.301 ton bitkisel üretim gerçekleştirilmiştir yapmaktadır. İlçedeki meyve ürünleri arasında verimi en fazla olan 5 ürün ceviz, elma, sofralık üzüm, kiraz, şeftali.

Tokat’ta örtü altı tarımı yapan 88 köyden 20’si ilçede bulunmaktadır. Bu köylerde faaliyet gösteren 80 işletme 7 hektar alanda sebze ve meyve üretimi gerçekleştirmektedir. İlçede örtü altı tarımda üretilen verimi en yüksek üç ürün hıyar, domates, maruldur.

Zile’deki tarımı destekleyen sanayi kuruluşlarının varlığı da tarım faaliyetlerini etkilemektedir. Sahadaki un, pekmez ve salça fabrikalarına Zile ve yakın çevreden kaynak sağlanmaktadır.

Zile’de hayvancılık en az tarım kadar önemli bir ekonomik faaliyet olmuştur. Şehir merkezinde yapılan besi tarzı hayvancılık, pek çok ailenin geçim kaynağı olurken, bazı memurlar içinde ek gelir kaynağı olmuştur.

Sanayi faaliyetlerinin işlevselliği şehirsel gelişim için önemli bir faktördür. Zile’de de kırsal alanlardan getirilen yörenin tarımsal ürünlerinin işlenmesine bağlı olarak gelişen küçük sanayi faaliyetleri şehrin ekonomisine canlılık katmaktadır.

Zile’de sanayi faaliyetleri açısından en önemli alan yapımı 1976 yılında tamamlanmış, Şeyhali Mahallesi’nde Nato yolu kenarında bulunan Küçük Sanayi Sitesi’dir. Bu sanayi sitesinde; marangozlar, mobilyacılar, demirciler, bakırcılar, sobacılar, tornacılar, oto tamiri, oto kaportacısı, hızarcı, ziraat aletleri tamircileri oto boyama ve oto elektrikçileri, mermer kesim atölyeleri, döşemeciler ve oto lastikçiler, oto elektrikçiler, radyatörcüler gibi her türlü hizmet verebilecek iş kollarını barındırmaktadır.

 

 

ETİKETLER: , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yaşar Erkan İÇEN
Yaşar Erkan İÇEN
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?