Jeolojik Yapı ve Deprem Durumu

Jeolojik Yapı ve Deprem Durumu

Zile Ovası’nın kuzeyinden geçen Zile Fayı kuzeydoğu güneybatı istikametlidir. Zile fayının kuzeyine gidildikçe aynı istikamette çok sayıda kırığa rastlanmaktadır. Ovanın güneyinde ise Hotan çayına yön veren Emirören Fayı, güneyinde Özyurt Fayı, en güneyde ise Kızılcın Fayı bulunmaktadır. Kuzeydoğuda ise Bağlarpınarı Fayı bulunur ve bu fayda kuzey-güney istikametinde uzanır. Sivritepe, Karakaya, Sıtmapınarı Sırtı, Değirmenözü Dere, Yayla Tepe, Emirdolu, Büyükkozluca, Avşarın Dere, Karasekibel Tepe faylarıda sahadaki küçük ölçekli faylardandır.

1972 tarihli Türkiye Deprem Bölgeleri Haritasına göre Türkiye beş deprem bölgesine ayrılmıştır. Bunlar: Birinci derecede deprem bölgeleri 9 veya daha büyük şiddetteki depremlerin, ikinci derecede deprem bölgeleri 8 veya daha büyük şiddetteki depremlerin, üçüncü derecede deprem bölgeleri 7 veya daha büyük şiddetteki depremlerin, dördüncü derecede deprem bölgeleri ise 6 veya daha büyük şiddetteki depremlerin olduğu ve olabileceği yerler iken son bölge ise tehlikesiz bölgeler olarak belirlenmiştir. Zile ilçesi ikinci derecede deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır.

Zile ilçesi, Türkiye Deprem Bölgeleri haritasında birinci derecede deprem riski taşıyan alanların çok yakınındadır. Tarihsel süreç içerisinde de yakın çevresinde yaşanan depremlerden etkilenmiştir. Bu nedenle Zile’nin depremselliği göz ardı edilmemesi özelikle Zile şehrinde oluşturulacak yeni yerleşim alanlarının planlanmasında, fayların dikkate alınması alanlarının gevşek zeminlerden ziyade sağlam sert zeminler üzerinde oluşturulması gerekmektedir. Bu anlamda Zile şehir yerleşmesinin yeni yerleşim alanının batıda “Küçükbayır olarak adlandırılan mevki ile Sivri Çal Tepesinin bulunduğu yöne kaydırılması Zile şehir yerleşmesi açısından yararlı bir gelişme olmuştur.

ETİKETLER: , , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yaşar Erkan İÇEN
Yaşar Erkan İÇEN
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?