28.02.2021
460

Sosyal Yapı

1.561 km² yüzölçümü olan 700 rakımlı Zile’nin 2020 verilerine göre nüfusu 54.368 kişidir. Zile, Türkiye’deki 971 ilçe içerisinde nüfus büyüklüğü açısından 278. sıradadır. Tokat’a bağlı ilçeler arasındaki nüfus büyüklüğü sıralamasında ise Merkez, Erbaa, Turhal ve Niksar ilçesinden sonra beşinci sırada yer almaktadır. İlçe Nüfus Yoğunluğu kilometrekareye 34,82 kişidir.  Bu nüfusun 26.853’ ü erkek 27.515’ i kadındır.

Yerel Yönetim Birimleri ve Yarı kamusal Meslek Odaları

İlçedeki yerel yönetim birimleri ise Zile Belediyesi, Evrenköy, Güzelbeyli, Yalınyazı ve Yıldıztepe belde belediyeleridir. Zile Belediyesi, Tokat -Turhal-Zile -Pazar Katı Atık Yönetim Birliği üyesidir.

Zile ilçesinde ticaret sektöründeki önemli kurumları; Zile Ticaret ve Sanayi Odası, Zile Ticaret Borsası, Zile Ziraat Odası, Zile Esnaf ve Sanatkârlar Odası, Zile Hazır Elbiseciler ve İplikçiler Odası, Zile Hırdavat ve Bakkaliye Odası, Zile Kahveciler Odası, Zile Oto Tamirciler Odası, Zile Şoförler ve Otomobilciler Odası, Zile Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve 7 banka şubesidir.

ETİKETLER: , ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yaşar Erkan İÇEN
Yaşar Erkan İÇEN
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?